Korkma Sönmez


Korkma Sönmez

15Temmuz’unDestansı Öyküsü

Nesil yayınları arasından çıktı.

15 Temmuz hain darbe girişimini gelecek nesillere anlatmak için edebiyatın dilinden yararlanmamızın faydaları inkar edilemez. Çocuk ve gençlik edebiyatında sevilen eserlere imza atan yazar İrfan Gürkan Çelebi, ecdadımızı anlatan önemli kahramanları hikaye tadında çocuklara sevdiren Kahramanım serisinden sonra 15 Temmuz hainliğini çocukların pedagojisine uygun ve anlayacakları şekilde kaleme aldı. Milli kurtuluşumuzun simgesi olan İstiklal Marşımızın ilk dizesinden ismini alan Korkma Sönmez, ilkokul son ve orta okul öğrencileri için ilgi ve ibretle okuyacakları bir hikaye kurgusunda ve özel olarak hazırlanmış resimlerle bezeli olarak okuyucularıyla buluşuyor.
Bir sınıf ortamında geçen olayları takip eden çocuklar 15 Temmuz ve vatan severlerin bu hain girişimi nasıl ve hangi inançla durduklarını öğrenecekler.

Korkma Sönmez isimli kitabın arka kapak yazısından;
Şanlı bayrağımız gökyüzünde nazlı nazlı dalgalanırken “Korkma Sönmez…” diye başlayan İstiklal Marşı’mızın okunduğu törenlerde nasıl heyecanlandığını, nasıl bir gururla başını göklere doğru kaldırdığını biliyorum.

Dedelerimiz bize bu güzel ülkeyi bırakmak için her türlü zorluğa katlandılar, bizim için hayatlarını feda edecek kadar çok seviyorlardı çünkü bizi.

“Yıl 1877 aylardan Kasım günlerden 8’i gecesi askerimizin kılığına giren düşman askerleri, Erzurum’daki Aziziye Tabyasını basarak, uyuyan askerlerimizi şehit ettiler. Bu ani baskını farkederek toparlanan mehmetçikle, aynı kılığa girmiş düşman boğaz boğaza mücadele etmeye başladılar…”

Şimdi elinde tuttuğun kitapta sadece tarihin derinliklerinde değil çok yakın bir zamanda 15 Temmuz’da hainler karşısında vatanlarının kıymetini bilen büyüklerimizin nasıl gurur veren muhteşem bir mücadele içerisine girdiklerini okuyacaksın. Ve onlarla bir kez daha gurur duyacaksın!

Sayfaları çevirmeye karar verirsen bizim sınıfın heyecanlı maceralarının içerisinde yerini alacaksın. Onlarla birlikte; vatan sevgisi, iman, adalet, kahramanlık, erdem, millet nasıl olunur, hainlere karşı mücadele gibi çok önemli konuları daha iyi anlayacak ve yakın tarihimizde yaşanan 15 Temmuz destansı mücadelesini anlatan soluk soluğa okuyacağın bir hikayenin içerisinde bulacaksın kendini.
Hadi arkadaşlarını da çağır bu vatan için hep birlikte neler yapmamız gerektiğini bir kez daha birlikte düşünelim. Bu kitabı okuduğunda daha başarılı olmak için ne kadar çok sebebin olduğunu fark edeceksin. Adil’lerin, Ömer’lerin, Halil’lerin ve bastonuyla bizim sınıfı şaşkına çeviren Halis dedenin anlattıklarını arkadaşlarınla paylaşmak için sabırsızlanacağına eminim!


Bu yazıya puan verebilirsiniz:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 votes, average: 4,00 out of 5)