Kalbim Nasıl Temizlenir Ayet Ayet

Print

 

 

 

 

 

“Ey Musa Ayakkabılarını Çıkar” kitabında birlikte mutlu ve başarılı olmanın kurallarını öğreten kırk ayete kırk tefekkür yazısı var. 

Kişisel gelişimcilerin egoları büyüten zehirli kurallarının toplumu çürütmesine karşı Kur’an’da Allah birbirimizi ezmeden mutlu yaşamanın yollarını bize öğretiyor.

İşte kalbimizi nasıl temizleyeceğimizi öğreten 40 ayetten alınacak dersler…

Taha Suresi 12: Kalbinden, kibri, egoyu, büyüklenmeyi, enaniyeti temizle ki, Rabb’in seni muhatap alsın.
Yasin  Suresi 20Suresi: Tanıdığın, akraban ya da güçlerinden korktuklarının yanında görünmek için hakikati görmezden gelme. Gerçek neyse sen hep eğmeden, bükmeden onun yanında ol.
Zariyat Suresi 50: Anlık şartlar ne olursa olsun sen gerçeğin gölgesinden çıkma. Haksız güçlü gibi görünse de ona iltifat etme Allah’ın iyi dediğinde sabırlı ol.
İsra Suresi 11: İlk karşına çıkanı çıkarlarına uygun sanıp benimseme. Düşün, tart ve nefsinle değil kalbinle karar ver. İlk bakışta kârlı görünen aldatıcı olabilir.
Lokman Suresi 19: Kibirli bir ruh haline bürünüp sana verilmiş olanların seninmiş gibi saçıp savurma. İnsanları sana ihtiyaç duyduklarında ezme. Mütevazı ol.

aysız gece2Mearic Suresi 32: Başına ne geleceğini düşünmeden, çıkarına ters düşeceğine aldırmadan sana verilen söz ve emaneti hakkıyla muhafaza et. 

Hadid Suresi 11: Yaptığın her iyiliğin senden umana değil aslında kendine yaptığın iyilik olduğunu aklından çıkarma. Sakın iyiliğini insanların başına kakıp onu kıymetsizleştirme.
Rum Suresi 60: Sabır senin güçsüzlüğünün panzehiridir. Yılgınlığa düşmeden, o an başına gelenlere teslim olmadan sabırla çabalarını sürdür. Unutma Allah hakedenin hakkını zayi etmez.
Tevbe Suresi 50: Arkadaşlarını, yoldaşlarını, dostlarını seçerken kriterin gündelik çıkarlar olmasın. Zira çok yakınında görünenler aslında gerçekten seni sevenler olmayabilir. Çıkarların değil gerçeklerin etrafında toplananlar dosttur.
Hümeze Suresi 1: Dedikodu, iftira, gıybet edenler kısa süreli başarılara aldanmasınlar. Hem bu dünyada hem de ahirette asıl kaybedenler onlar olacaktır.gül1Sad Suresi 2: Gurur senin başardığını sandıklarının eseri değildir. Hakikati inkara şartlanmış olmanın ve yanlış yollara saptığının göstergesidir.

Nahl Suresi 90: İyi insan adaleti, iyilik yapmayı,cömertliği hayat düsturu edinir. Kötü insan arsızlığı, utanmazlığı, akla değil nefse uygun olanı, azgınlığı ve taşkınlığı sever. Sen güzel olanda karar kıl.
İbrahim Suresi 7: Elinizde bulunanların ihsan olduğunu bilir onu size bağışlayan Allah’a teşekkür etmeyi becerebilirseniz elinizdekiler bereketlenir ve artar. Gurura kapılır ben demeye alışırsanız felaketiniz kaçınılmazdır.
Vâkıa Suresi 9: Güçlüyken, eliniz uzunken hesapsızca kötülük yapıp, insanları mağdur ederseniz geleceğiniz son nokta hüsrandır. Ve şimdi anlamasanız da anladığınızda pişmanlığın size faydası olmayacaktır.
Adiyat Suresi 8: Zenginlik tutkunuz sizi insanlıktan çıkarır. Servetinize ihtirasla bağlanıp onu korumak için etrafınızdakilerini perişan etmek aslında kendi ellerinizle iki dünyanızı yıkmaktan başka bir şey değildir.

kırmızı yaprakMuhammed Suresi 24: İyiliği, güzelliği, hakikati görmek istemeyenlerin kalpleri Rabb’leri tarafından mühürlenir. Bu sonuç Allah’ın isteği değil sizin ısrarınızdır.
Yasin Suresi 77: Allah’ın emirlerine aykırı bir hayatta ısrar aslında Allah’a savaş açmaktır. Zavallı insan egolarını büyüterek kendini bir şey zanneder, acziyetini unutan sefil bir canavara dönüşür.
Tekvir Suresi 8-9: Gerçekleri öldürmek ona inandırılan insanları öldürmek demektir. İnsanın kendi kurallarında ısrar etmesi hakikati diri diri gömmesi anlamına gelir. Bunun hesabı sorulduğunda verecek cevap bulamaz.
Rum Suresi 22: Dillerimiz, renklerimiz, ırklarımız Allah’ın bize kardeşliğin sınırsızlığını göstermek için gönderdiği güzelliklerdir. Onları inkar ve onlara karşı düşmanlık Allah’ın bak dediği yere insanın sırtını dönmesidir.
Asr suresi 1-2: İnsanın iyilikten uzaklaştığı her an tarifsiz ve geri dönüşsüz bir kayıpta olduğunun şahidi Allah’ın iradesinde ilerleyen zamandır.

Bir şarkıEnfal Suresi 58: Gerçekleri çıkarlarıyla değiştiren, zarar vermekten üzmekten çekinmeyen, kötülüğü sinsice büyütenler anlık başarılarının hesabını mazlumlardan önce Allah’a vermek zorunda kalacaklar.
Bakara Suresi 261: Zenginliğini kendisine ait sanıp sıkı sıkıya saklamayan ve onları yardıma muhtaç olanlarla paylaşanların malları eksilmez bereketlenir. Allah merhamet edenlere Rahmetiyle cevap verir.
İsra Suresi 84: hayata bakış açınız sizin kişiliğinizi oluşturur. hayattaki konumunuz ahiretteki yerinizi belirler.
Mü’min Suresi 19: Kimse görmedi diyerek yaptığınız her ihanet ve kendinizden bile saklamaya çalıştığınız korkunç sırlar Allah’ın her an ve her yerde olduğunu unuttuğunuza delildir.
Duha Suresi 9-10: Karşınıza sizden umarak geleni büyüklenerek aşağılayın. Size bir ihtiyacını arzedeni azarlayarak ümitlerini de tüketip yanınızdan uzaklaştırmayın.

kuşŞura Suresi 22: Kazanç hanenize kaydettikleriniz günü geldiğinde en büyük zararlarınız olabilir. Zulüm ve haksızlıkla elde ettiklerinizin muhakkak kurtulamayacağınız belalar olacağını aklınıza getirin.
Enam Suresi 103: Siz bir güzelliğin içinde olduğunuzda gündelik kaygılarınız hakiki kıymetini değerlendirmenize mani olabilir. Ancak herşeyi bilen Allah, onun rızası için yaptıklarınızın kıymetini taktir eder.
Hicr Suresi 88: Senden varlıklı olanlara bakıp kendi durumun için isyan etme. Zira şu an gördüklerin sadece geçici ve elde kalmayacak şeylerdir. Bunlar üzmesin seni. Sen bitmeyecek lezzetleri hedefle.
Fussilet Suresi 34: İnsanlar iyiliğin de kötülüğün de farkına varırlar. Sen sana yapılmış bir kötülüğe karşı iyilik yapmayı tercih et. O zaman sana karşı zanların nasıl güzelleşeceğini göreceksin.
Bakara Suresi 44: Sözlerini davranışlarınla inandırıcı kıl. Herkese iyilikten, doğruluktan bahsedip kendi hayatındaki yanlışlıklara devam edersen inandırıcılığın kalmaz.

şafakTarık Suresi 15-16: Sinsi tuzaklar kurarak, başkalarını ezerek başarılı olacağını sanıyorsan bir zaman sonra büyük bir hüsranla karşılaşacağını unutma. Haksızlıkla elde edilen elde kalmaz.
Hud Suresi 27: Gerçeğin arkasında olmak için illa bütün güç odaklarının da orada olmasını bekleme. Doğrunun yanında olmak için sebepler, şartlar koşma. Sadece güzel olması sana yetsin.
Munafikun Suresi 1: Kalbinden geçeni nefsinden geçene değiştirme, zira insan önce kendine yalan söylemeyi öğrenemezse bu iki yüzlülüğü onu yalancıların arasına katar.
Duhan Suresi 9: Olayları işine geldiği gibi yorumlayıp, istediğin şekle dönüştürerek çıkarlarına uygun hale getirmeye çalışırsan, kalbinde gerçeğin açtığı oyuk seni şüphe bataklığında boğar.
Nisa Suresi 148: Başkaları hakkında arkalarından gerçeği söylesen de onların hoşlanmayacağı şekilde bahsetme. Sadece bir haksızlığa uğramışsan hakkın kadarının peşine düş.

yağmur7Hac Suresi 31: Ben artık batıldan yüz çevirip Allah’a iman ettim demekle olmaz. Bu hakikati sözlerinde ve davranışlarında da açıkça ortaya koy.
İnsan Suresi 1: Senin hatrını annenden, babandan bile önce sayan Allah’tır. Seni sen daha yokken O sevmeseydi sana hayatı armağan etmezdi. Böylece sen kimsenin hatrına bile gelmezdin.
Müddessir Suresi 6: Bir iyilik yapmadan önce o iyiliğin sana geri dönüşünü hesaplamaya kalktığında yaptığın şey iyilik olmaktan çıkar. İyiliği hesapsızca ve neticesini Allah’tan bekleyerek yap.
Burûc Suresi 12: Kendini her hileden bir şekilde sıyrılıp çıkacak güçte sanma. Yaptığın haksızlıkların hesabını insanlar soramasa da Allah’ın soracağını unutma.
Kafirun Suresi 1-2: Nefsine uyanlardan olm. Kendi çıkarları için herşeyi gözardı edenlerin işbirlikçisi haline gelme. Doğrunun şartlar ne olursa olsun susmayan sesi ol.

Ey Musa Ayakkabılarını Çıkar

Ey Musa Ayakkabılarını Çıkar


Bu yazıya puan verebilirsiniz:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)