Tarihi Değiştiren Liderler

Gençlere, bizim geleceğimizdir diyecek kadar güvenen ak saçlılara gençlerin bir cevabı olmalı. Geçmiş bizim yol göstericimizdir diyebilmeliler. Bunu demenin en hakiki yolu ise ne dediğini bilmekten geçiyor. Kısaca tarih sadece eskiden yaşanmış hikayelerden ibaret bir nostalji olarak kalmamalı.

Tarihle ilgisini tamamen kesmiş olanlara da kızmaya hakkımız yok. Zira bugüne kadar ya yalan ve dolanla doldurulmuş bir sürü masalı tarih diye sürdüler önümüze ya da kuru, hazmedilemez ve zevksiz bir dille yazdıklarını büyük bir ciddiyetle ezberlememizi istediler.

İkisi de birbirinden berbattı, çok haklısınız!

Ancak tarih bu kadar sıkıcı bir şey olmamalı da aynı zamanda…

Çünkü içinde; büyük adamlar, büyük buluşlar, büyük olaylar taşıyan bir hazine bulanları bu kadar mutsuz edemez. Demek ki, bir yerde büyük bir yanlış var. Tarihin kendisi düpedüz sıkıcı bir şey olamayacağına göre, hata onu bize anlatanların yöntemlerinde.

Bu ilk kitapla karşınıza çıkan tarih, içinden çıkılamaz ve sayfalarını çevirmekten bile korkulan anlayışı tabir-i caizse tarihin karanlıklarına gömmek için hazırlandı.

Bilinen tarihin ilk zamanlarından günümüze kadar dünyayı yaptıklarıyla derinden etkileyen ve değiştiren on beş liderin hayat hikâyelerinden ana başlıkları sizler için toparladık. Onlardan sizi en fazla etkileyenlerin yaşamlarını merak ederek tarihin içerisine girmeye bir vesile kılın istedik.

Elbette tarihi etkileyen başka liderler vardır. Biz okuyacağınız isimlerin ilk on beşte yer aldığını düşündük ve böyle bir liste çıkardık. Yetersiz bulan gençler için yeni listeler oluşturmalarını engelleyecek hiçbir şey yok!

Son söz, biz isimleri belirlerken dünyada bıraktıkları etkiyi esas aldık. Yaptıkları işlerin iyi ya da kötü olmasını değil. Neticede kahramanlar kadar anti kahramanların da tesirleri yadsınamaz. Siz birinden örnek diğerinden ibret alabilirsiniz.

Umarım içinden çıkılmaz gibi görünen tarihi birazcık da olsa merak uyandıran bir üslupla karşınıza çıkarabilmişizdir.

İyi okumalar…


Bu yazıya puan verebilirsiniz:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)