Tarihi Değiştiren Olaylar

Tarih, görünenin ardındaki gerçeklerin ışığında hakikati doğru okuyunca kıymetlenir. Resmi tarih ise pek çok yalan, abartı ve çıkar kokan yerleştirmelerin içinde barındığı bir vesikadan öteye geçemez. Bu iktidarını korumak isteyen erk için tarih boyunca böyle olagelmiştir. Doğru mudur elbette değildir! Ancak olup biten ne yazık ki bundan ibarettir. Öyleyse önümüze konan geçmişle ilgili her şeyi topyekun doğru kabul ederek gözümüzü başka kaynaklara kapatmamamız daha az yanılmamızı sağlayacak yegane yoldur. Çok eskilere dayanan hadiselerle ilgili saf hakikati insanlık tarihinin belge ve anlatılarından yola çıkarak bulmak asla mümkün değildir. Ancak önyargısız çeşitli kaynaklardan hadiselere bakılırsa daha az gerçeklerden sapılmış bakış açıları elde edebiliriz. Özellikle gençlere yönelik yazdığım bu kitap, herkesin kafasında soru işaretleri oluşturan tabiri caizse tarihi allak bullak edecek türde etkilere sebep olan olaylara, çıkar öncelikli olmayan bir bakışı içeriyor. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana olup biten çok önemli hadiselerin hiç şüphesiz bir kısmını karşınıza çıkarmaktaki ana amacım, kafaları çok karıştıran olayların meraklıları için yeni bir kafa karışıklığından öte objektif ancak kendi değer ve inançlarımıza kör olmayan bir pencere açmaktır. Bunun içinde hakikati en sağlam şekilde karşımıza çıkaran kaynaklardan yaralanmaya çalıştım. İnşallah büyük hatalar yapmadan dünyayı değiştiren olayları okunabilir bir lezzette karşınıza çıkarabilmişimdir.

Bu kitaptaki ana hedefim, ele aldığım olayları bütün yönleriyle okuyucuya sunmaktan çok kısıtlı alanın sunduğu imkanlarla olabildiğince merakları celbetmek ve daha derine inilmesi için gereken enerjiyi sağlamaktı. Umarım hakikati arayan gençlerle birlikte bu yolun başlangıcını oluşturabiliriz.

Dünü bilmenin şüphesiz düne bir yararı olmayacaktır lakin yarın için ders çıkarılacak pek çok sarsıcı hadiseyi öğrenmek, gelecekte aynı deneyimleri tekrar tekrar yaşamamak için çok yararlı olacaktır.


Bu yazıya puan verebilirsiniz:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)