ACIKAN GÜNLÜK-20- RAMAZAN’IN RABBİ BAŞKA MI?

Sevgili Acıkan Günlük;

Ramazan’ın faziletlerini anlatırken kimi hoca efendiler frenlerinden öyle boşalıyorlar ki, On bir ayın Rabbi ile Ramazan’ın Sahibi arasında bir fark var sanmaktan kendini alamıyor insan!

Aklıyla bunu tartıp diliyle ikrara cesaret edemese de, kalbinin bir yerinde daha derin bir sevgi besliyor Ramazan’ın Rabbine.

Ramazan’ın Rabbi, on bir ayın Rabbinden daha merhametli…

Daha fazla Tevvâb…

Müheymin’lik sıfatının kapsama alanı çok daha geniş…

Cebbâr’iyeti daha kısıtlı…

El Kâbıd esmasından vazgeçmiş

Şekûr olmakta bütün sınırları kaldırmış…

Rezzâk’lığında görülmemiş artışlara gitmiş…

VS… Vs…

Peki, bütün bunları neden yapıyor, kim ne kadar överse iki misli de bendenci hoca efendiler? Ramazan’ın yumuşattığı kalplere Allah’ı daha fazla sevdirmek için?

Nasıl yumuşatır Ramazan kalpleri, aynı anda acıkan insanların dayanışmalarından doğan güçle mi?

Bu mantık işi buralara kadar getirir maalesef.

Ramazan bitince Allah’la olan ilişkisini kalplerinin temizliğine bağlayacak olanların muhtaç oldukları ilgiyi onlardan esirgememek gibi güzel bir gaye için de olsa böyle bir ikiliğe Allah’ı karıştırmayı doğru bulmuyorum.

Çünkü benim Sahibim, bütün aylarda kullarına iyi olan şeyleri sınırsız ve sebepsiz olarak isteyendir. Üstelik istemekle kalmayıp verendir de.

Allah’ın kullarına en büyük ihsanı hesap günü onlara uygulayacağı muamelede saklıdır.

O’na güvenenlerin; büyük, küçük bütün günahlarına karşı benim Sahibimin pozitif bir ayrımcılık yaptığına, Zumer Suresinin 71. Ayetinde söylediklerine bakarak şahitlik ederim.

“Kâfirler bölük bölük Cehennem’e sevkedilir, nihayet oraya vardıklarında Cehennem kapıları açılır…”

İnce gibi görünen bir ayrıntıdır ama muhteşem bir bakışı nakşeder. Cehennemin kapıları ancak oraya kadar gidip kapının önünde yığılan kâfirler için hayretle açılır. Yani cehennemin melekleri, Rablerinin muhteşem merhametinden öylesine emindirler ki, kimseyi beklemedikleri için kapıları açık tutmak gereği duymazlar.

Yine pozitif ayrımcılığın başka bir zirvesi Zumer suresinin 73. Ayetinde saklı.

“Rablerine karşı sorumluluk bilinci duyanlar da bölük bölük cennete gönderileceklerdir; oraya vardıklarında kapılarının ardına kadar açık olduğunu görecekler…”

Kapısı sonuna kadar açık bir cennet ve kapıları sıkı sıkıya kapalı bir cehennemi olan bir Sahibimiz varken, Ramazan’a özel iddialarda bulunmak niyedir anlayabilmiş değilim doğrusu!

Sevgili Acıkan Günlük; böyle bir Sahibimiz olduğuna inanırsak, daha merhametli olanı bulmak için, Ramazan’ı gözleyip durmanıza da gerek kalmaz.


Bu yazıya puan verebilirsiniz:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)